Monografija 1

Jeste li znali?
Da se NAŠK nazivao Športski klub „Krndija“. Poticaj za utemeljenje potaknuo je Stjepan Guljaš, aktivni igrač zagrebačke Ilirije, koji je u Našice stigao 1919. godine i počeo oko sebe okupljati mlade Našičane i učiti ih nogometnoj vještini. Uz njega su utemeljitelji ŠK-a ondašnji ugledni našički gospodarstvenici i intelektualc: Hinko Rehak, Gustav Štenger, Herman Salzberger, Florijan Guljaš, Teodor Schwabe, Stjepan Horvat, Petar Kazimour, Antun Beker, Stjepan Katarinček, Đuro Novak, Franjo Svoren, Marko Teodorović, Franjo Kiršnar, Robert Grünwald, Franjo Nagy, Havliček, Petar Bence i Ivica Dlouhy.

Jeste li znali?
U prvim godinama djelovanja, sve do 1923. godine, Klub nije imao igralište nego se igralo na improviziranom terenu na stočnom sajmištu („vašarištu“), koje se nalazilo na mjestu potonjih našičkih vojarni. Prije svake utakmice, pa i treninga, moralo se teren uređivati, tj. igrači i članovi Uprave su provodili radnu akciju (uklanjali stočni izmet, kupili sijeno i slamu, čupali korov, zatrpavali jame, vapnom označavali crte igrališta, vodom zalijevali dijelove bez trave…). Proljetno i jesenje vrijeme s obilnom kišom i blatnim terenom otežavalo je igranje utakmica. Pri tome su igralištu velik problema stvarali brojni krtičnjacima.

Jeste li znali?
Prva poslijeratna Glavna godišnja skupština Fiskulturnog društva „Krndija“ održana je početkom prosinca 1946. u nazočnosti okružnog fiskulturnog delegata Miladina Subotića. Nakon iznesene godišnje bilance nazočnima je predočen program rada za sljedeću godinu sa svim postojećim sekcijama (nogometna, ping–pong, hazena, lakoatletska, skijaško–planinarska, šahovska i sekcija za vojnu naobrazbu). Izabrana je i nova Uprava na čelu s predsjednikom Josipom Majsterićem, potpredsjednikom Budimirom Delićem i tajnikom Teodorom Švabom (prije rata je prezime pisano Schwabe).

Jeste li znali?
Radi uspješnijega djelovanja i racionalizacije novca od ljeta 1948. u Našicama djeluje Sportsko društvo (SD) „Bratstvo“, koje je nastavilo svoje djelovanje s nogometnom, lakoatletskom, skijaško–planinarskom i stolnoteniskom sekcijom.

Jeste li znali?
Početkom travnja 1952. iz SD „Bratstvo“ izdvojena je nogometna sekcija i osnovan samostalni nogometni klub nazvan Našički športski klub, tj. NAŠK.